Limonen

Terpeny jsou nedílnou součástí rostlin konopí. Kromě dobře známé psychoaktivní látky THC a CBD jsou terpeny klíčovým aspektem jedinečné vůně a chuti konopí. Výzkum ukázal, že limonen, běžný terpen v konopí, má mnoho zdraví prospěšných účinků. Tento článek poskytne stručný přehled o limonenu, jeho účincích a jeho vztahu ke konopí. Zahrnuje také potenciální terapeutické využití.

Článek slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více o tom jak nakládat s informacemi na našich stránkách najdete v našem prohlášení odpovědnosti na konci článku.

 

Terpen limonen

Limonen je terpen, jehož název pochází z čeledi citrusových plodů. Nachází se v listech, plodech a květech mnoha druhů rostlin včetně citronu, máty peprné a jalovce. Je to také běžný terpen pro mnoho kmeny konopí, které voní nebo chutnají po citronech.

Chemicky lze limonen popsat jako cyklický monoterpen. Existují pro něj dva enantiomery: R-limonen nebo S-limonen. R-enantiomer je více pomerančový, zatímco S-enantiomer je více piniový. Limonen má mnoho výhod, například analgetické, protirakovinné, protizánětlivé a analgetické vlastnosti.

 

Endokanabinoidní systém a limonen

Komplexní signální síť známá jako endokanabinoidní systém (ECS) se podílí na mnoha fyziologických procesech, včetně spánku, bolesti, zánětu, a chuti k jídlu. Limonen aktivuje ECS nepřímo tím, že zvyšuje biologickou dostupnost dalších kanabinoidů, jako jsou například THC a CBD. Tohoto účinku je dosaženo inhibicí enzymového systému cytochromu P450 v játrech, který je zodpovědný za metabolismus kanabinoidů.

Limonen může také působit jako modulátor ECS tím, že interferuje přímo s receptory CB1 nebo CB2. K pochopení jeho přesného mechanismu účinku je však zapotřebí dalšího výzkumu. Některé jeho farmakologické vlastnosti, včetně tlumení bolesti a protizánětlivých účinků, lze vysvětlit právě aktivací limonenu s ECS.

 

Terapeutické aplikace a limonen

Četné studie prokázaly, že limonen má potenciální terapeutické využití při různých zdravotních stavech. Důvodem jsou jeho antibakteriální a antimykotické vlastnosti. Níže jsou uvedeny některé z nejslibnějších terapeutických využití limonenu.

 

Anxiolytické účinky

Úzkostné poruchy jsou na celém světě běžné. Tradiční léčba může způsobovat vedlejší účinky nebo být dokonce neúčinná. Limonen působí anxiolyticky a může pomoci při úzkostných poruchách. Interakce limonenu s ECS se podílí na snížení úzkostného chování u potkanů. Studie na potkanech ukázala, že limonen má účinek závislý na dávce.

 

Protinádorové vlastnosti

Rakovina je celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Konvenční léčba, jako je radioterapie a chemoterapie, má často závažné vedlejší účinky. Limonen vykazuje protirakovinné účinky, zejména proti rakovině prsu, a to prostřednictvím různých mechanismů, jako je inhibice proliferace nádorových buněk, indukce apoptózy a modulace klíčových signálních drah.

 

Protizánětlivé a analgetické účinky

Roztroušená skleróza, artritida a neuropatické potíže jsou spojeny se zánětem a bolestí. Tyto stavy mohou být zmírněny protizánětlivými a analgetickými účinky limonenu. Ve studii na potkanech limonen prokázal snížení zánětu a bolesti v závislosti na dávce.

 

Shrnutí

Limonen je terpen, který se nachází v mnoha kmenech konopí. Některé jeho farmakologické účinky lze vysvětlit tím, že limonen aktivuje ECS přímo i nepřímo. Limonen má mnoho terapeutických využití, včetně anxiolytických a protirakovinných účinků, stejně jako protizánětlivých, protibolestivých a protizánětlivých vlastností. K určení jeho přesného mechanismu účinku a možných terapeutických aplikací u lidí je zapotřebí dalšího výzkumu.

 

Informace uvedené v tomto článku není možné chápat jako odborné rady, ani s nimi nelze takto zacházet. Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více se můžete dočíst v našem prohlášení odpovědnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz